28 Mart 2016 Pazartesi

Fizik (Fi'zi:k) M5 MTB Ayakkabı incelemesi

Fizi'k markasının ''Handmade in İtaly'' sloganıyla ürettiği dağ bisikleti ayakkabısı. Ben cyclocross bisikletimde kullanıyorum. Her ne kadar çoğunlukla asfaltta sürsem de yoğun trafik içinde sürekli pedalla on-off olduğumdan benim için büyük kolaylık. Bu ayakkabıyı CrankBrothers Egg Beater 3 pedallarla kullanıyorum.


 


Normalde 44 numara ayakkabı kullanırım ve ilk bisiklet ayakkabım Sidi Ergo 3'de 44 numaraydı. Aslında 0,5 ve 1 numara büyük olabilirmiş. Ama Fizi'k M5'de 44 numara rahat bir şekilde tam oldu. Galiba ayakkabının kalıbı daha geniş. Ayağımın ön tarafını bu ayakkabıda inanılmaz rahat hissettim. Ve bu uzun sürüşlerde de böyle. Alt taban karbon olmasa da sert ve dolayısıyla güç aktarımını gayet güzel ve kesintisiz sağlıyor. Ayrıca hafiflik konusunda da iyiler. Mtb ayakkabısı olduğu için zor şartlarda (su-çamur vs) ayakkabının suyu hızlı tahliye etmesi önemli. Bunu özellikle katıldığım ultra-maraton yarışlardan biliyorum. Diğer marka ve modellerle kıyaslama şansım yok ama M5'lerde su tahliyesi başarılı. Deri ve kumaştan oluşan üst yüzey fazla su tutmuyor ve çabuk kuruyor. Sıkma mandalı kullanışlı ve sağlam. Ayakkabının ayağı rahatsız etmeden tam olarak kavramasını sağlıyor. Çok hor kullanmama rağmen hala sorunsuz çalışıyor:))


Temizleme konusunda ayakkabının deri kısmında sorun yok ama diğer kumaşda (süet gibi bir malzeme) kalan çamuru çıkarmak gerçekten zor. Ben tam olarak beceremedim. Hatta bu yüzden makinaya atıp yıkamayı bile düşündüm. Ama cesaret edemedim. O yüzden bunun bir yolunu bilen varsa benle de paylaşırsa sevinirim:)

Sonuç olarak ben Fizi'k M5 ayakkabılardan memnunum ve ilerleyen süreçte bir ayakkabı ihtiyacım olursa yine Fizi'k markası üzerinden yürümeyi düşünüyorum.

İyi antrenmanlar...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder